Torsdag formiddag gjennomgikk Dronning Sonja en operasjon for å få innlagt pacemaker.

Kongehuset skriver i en pressemelding at inngrepet var vellykket, og Dronningen har det bra etter operasjonen. Hun vil bli værende på sykehuset i én til to dager før hun reiser hjem.

Ti måneder etter Kongen

Dette inngrepet kommer bare ti måneder etter at Kong Harald (87) gjennomgikk en tilsvarende operasjon for å få innlagt pacemaker. Nå har både Kongen og Dronningen fått denne livsviktige medisinske hjelpen for å sikre stabil hjerterytme og bedre livskvalitet. At begge kongefamiliens overhoder har fått pacemaker på relativt kort tid, understreker hvor viktig moderne teknologi er for å opprettholde helsen.

Et forebyggende tiltak

Operasjonen ble utført som et forebyggende tiltak etter at Dronningen opplevde hjerteflimmer under en skitur for rett under en uke siden. Hjerteflimmer kan føre til uregelmessig hjerterytme og svimmelhet, men med pacemaker vil Dronningen få en stabil og regulert hjerterytme fremover.

En aktiv monark

Dronning Sonja, som også er 87 år, har alltid vært kjent for sin aktive livsstil og sin kjærlighet til friluftsliv. Nyheten om den vellykkede operasjonen gir derfor både familien og det norske folk trygghet om at Dronningen kan fortsette å være aktiv og engasjert i sine kongelige plikter.

Folket viser sin støtte

Etter oppdateringen fra Kongehuset har det strømmet inn varme tanker og ønsker om god bedring til Dronningen. Mange påpeker også hvor imponerende det er å se både Kongen og Dronningen takle slike helseutfordringer med styrke og åpenhet.

Vi ønsker Dronning Sonja en rask og god rehabilitering.

Del gjerne artikkelen for å sende varme tanker til Dronningen og vise din støtte!