En 29-åring fra Sverige fikk jobb som nattevakt på et sykehjem i Tvedestrand selv om han verken var lege eller legestudent. Mannen er politianmeldt.

Av: NTB

En epost med en CV var den eneste kontakten han hadde med Tvedestrand kommune, og det var nok til å gi ham vikarjobben som nattevakt uten å være medisinutdannet, skriver NRK.

Det var høsten 2021 at mannen fikk vikarjobb på Strannasenteret sykehjem i Tvedestrand.

Kommunen skriver i en redegjørelse til Statsforvalteren i Agder, som NRK har fått innsyn i, at de aldri kontrollerte hva den falske legestudenten kunne. Ifølge redegjørelsen foreligger det ikke skriftlig dokumentasjon på intervju og av referansesjekk.

29-åringen hadde verken studert medisin eller hadde medisinfaglig bakgrunn, men i jobben satte han sprøyter og ga pasienter medisiner, framkommer det av kommunens redegjørelse. Kommunen erkjenner i redegjørelsen at rutiner for ansettelse ikke ble fulgt. I sitt tilsvar skriver kommunalsjefen at det må tilskrives menneskelig svikt og systemsvikt.

Først tre år etter ansettelsen ble 29-åringen bedt om å legge fram nødvendig dokumentasjon. I tillegg ble han bedt om å fremskaffe en politiattest, noe han ikke gjorde før han sluttet.

Både Statsforvalteren i Agder og Tvedestrand kommune har politianmeldt 29-åringen. Mannen har status som mistenkt for bevisst å ha forfalsket et dokument som skulle vise at han var legestudent. Fylkeslegen i Agder gransker nå omstendighetene rundt ansettelsen.

Kommunen har ikke funnet alvorlige avvik ved sykehjemmet mens 29-åringen var ansatt.

(©NTB)