Kvinnen som ifølge tiltalen ble voldtatt av Marius Borg Høiby på Skaugum, sier hun sov da det påståtte overgrepet skjedde. Det er troverdig, mener søvnekspert.

Av: NTB

Les også:

Den fornærmede kvinnen på tekstmelding til venninnen: «Ikke nåååå du gikk glipp av nachspielet hos Mette Marit!»

– Samlet så er videoene – særlig de som viser hennes ansikt – og hennes egen forklaring, forenlig med at hun sov på tidspunktet for de seksuelle handlingene, og således var ute av stand til å motsette seg, sa søvnekspert Ståle Pallesen i Oslo tingrett fredag.

– Det bør imidlertid bemerkes at videoene er korte og tatt innenfor et relativt kort tidsrom, la han til.

Pallesen er psykologiprofessor ved Universitetet i Bergen og er hentet inn som sakkyndig vitne for å gi sin vurdering av det som skjedde på nachspielet på Skaugum 20. desember 2018.

Rettstegning av Marius Borg Høiby og forsvarerne Ellen Holager Andenæs og Petar Sekulic i Oslo tingrett fredag. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Fem minutter med videoer

Marius Borg Høiby er tiltalt for å ha begått en sovevoldtekt av en kvinne der. Han nekter straffskyld.

Et sentralt punkt i påtalemyndighetens sak mot Høiby er seksuelle bilder og videoer han tok av den tilsynelatende bevisstløse kvinnen mellom klokken 7.12 og 7.17, fire minutter før Høiby bestilte taxi til henne.

Klokken 7.33 sto kvinnen og snakket med en gardist på utsiden av hovedbygningen på Skaugum og ventet på en drosje. Gardisten har i retten omtalt henne som «veldig våken og pratsom … ikke noe full eller sløret i ordene».

Les også:

Sår tvil om viktige beviser mot Høiby: – Viser ikke hele historien

Det var i kronprinsparets bolig, Skaugum i Asker, den påståtte voldtekten skal ha skjedd. Foto: Heiko Junge / NTB

Mener hun ble dopet ned

Kvinnen selv har ingen erindring av det påståtte overgrepet. I retten sa Høiby at de hadde frivillig sex, men at han egentlig ikke husket stort han heller, før han dagen etter så bilder han selv hadde tatt med mobiltelefonen under akten.

Den fornærmede kvinnen var ikke klar over overgrepet før hun så bildene under avhør hos politiet i saken i fjor, og sa i retten at hun tror hun ble dopet ned i forkant.

Høiby er ikke tiltalt for å ha dopet ned noen og har i retten avvist at han noensinne har dopet ned noen.

Les også: Høiby søkte på forskjellen mellom overgrep og voldtekt