Tørt terreng og gult farevarsel gjør situasjonen alvorlig: mandag ettermiddag har det brutt ut brann på flere steder på Øst- og Sørlandet.

Av: NTB

Blant annet brenner det i skogen ved Langsmarka i Bamble mandag ettermiddag.

Annonse
Hvordan påvirker skogbrannfare deg personlig?

– Det er rekvirert et skogbrannfly for å skaffe oversikt, og det skal brenne i cirka ett mål med terreng. Det er lite vind, men tørt i terrenget, opplyser operasjonsleder Espen Reite i Sørøst politidistrikt i loggen.

Det er sendt ut gult farevarsel om skogbrannfare på store deler av Sør- og Østlandet.

Også ved Furumoen på Jevnaker har det brent i terrenget i nærheten av en barnehage mandag ettermiddag, men der melder politiet at brannen er slukket.

Det brenner også ved Vestmarka i Eidskog mandag ettermiddag.

– Brannvesenet har rykket ut med alle tilgjengelige mannskaper. Foreløpige meldinger tyder på at cirka et par mål er rammet, opplyser operasjonsleder Kjetil Enger i Innlandet politidistrikt i sin logg.

(©NTB)

 

Annonse
Synes du livet er dyrere nå enn for fem år siden?