Den nye boken, skrevet av journalistene Torgeir T. Krokfjord og Øystein Norum Monsen, går tett inn på miljøet rundt Marius Borg Høiby – og beskriver hvordan kronprinsessen skal ha opplevd politiets håndtering som både overraskende og sårende.
Ifølge Se og Hør kommer det frem at Mette-Marit, både som mor og kronprinsesse, skal ha reagert sterkt da hun ikke ble forhåndsvarslet før politiet aksjonerte mot en hytte og arresterte sønnen.
Dette i motsetning til første gang Marius ble pågrepet. Da ble hun varslet på forhånd, og politiet bekreftet senere at det var tilfelle. Kronprinsessen skal den gangen ha dratt rett til Marius, ryddet leiligheten hans – og selv kjørt sønnen til Jansløkka skole, hvor politiet overtok.
– Politiet fryktet lekkasje
Ifølge boken skal politiet denne gangen ha valgt å ikke gi kronprinsessen beskjed.
I boken heter det:
– Da Marius så skulle pågripes gang nummer to, ble det besluttet at kronprinsessen ikke skulle varsles. Politifolk var redde for at kronprinsessen skulle lekke planene deres en gang til.
Kort tid etterpå ble Marius pågrepet, og en venn av ham skal ha kontaktet Mette-Marit direkte på et hemmelig privatnummer og fortalt hva som hadde skjedd.
Boken hevder at «Mette-Marit ble ifølge kilder rasende» da hun fikk vite om arrestasjonen gjennom andre, og ikke via politiet.
Eksperter reagerer
Se og Hørs kongehusekspert Caroline Vagle har lest utdrag av boken, og kommenterer avsløringene slik overfor bladet:
– Jeg kan forstå instinktet hennes som mor, men med tanke på hennes rolle som kronprinsesse synes jeg det er ille hvis hun mener hun burde få slike privilegier. Her er det vel først og fremst sønnen som er problemet, og ikke politiet? Jeg må naturligvis ta forbehold om at det de beskriver i boken stemmer, sier Vagle.
Hun fortsetter:
– Vi har jo tidligere hørt at hun skal ha ryddet etter Marius da hun ble forhåndsvarslet første gang, noe hun fikk mye rettmessig kritikk for etterpå.
Kritikk fra Jan Bøhler
Også Nettavisens spaltist Jan Bøhler (73) har reagert på avsløringene. Han mener kronprins Haakon og Mette-Marit har utvist for lite handlekraft som foreldre.
Han skriver:
– Unntaket er når vår kommende dronning skyndet seg å rydde Høibys bolig på Skaugum før politiet kom for å arrestere ham – og da hun ifølge forfatternes kilder ble rasende da hun ikke ble informert før han ble arrestert for annen gang.
Taushet fra Slottet
Ifølge Se og Hør har Slottets kommunikasjonsavdeling så langt ikke ønsket å kommentere opplysningene i boken.
Også Marius Borg Høibys advokater, Ellen Holager Andenæs og Peter Sekulic, har foreløpig ikke ønsket å utdype.
Sekulic skriver i en e-post til Se og Hør: – Vi gjennomgår boken nå, og kommer tilbake med kommentar.
Bakgrunn: Alvorlige anklager
Rettssaken mot Marius Borg Høiby er berammet i Oslo tingrett 3. februar 2026. Han står tiltalt for en rekke alvorlige forhold, blant annet mishandling i nære relasjoner, fire voldtekter og flere seksuelle overgrep.
Ifølge Se og Hør erkjenner Høiby delvis straffskyld for noen av tiltalepunktene, men nekter for hoveddelen. Han er uskyldig inntil retten eventuelt finner ham skyldig.



