Mange nordmenn reiser for å oppleve et klima som er varmere enn det vi har i Norge.
Det ser vi helt klart på nordmenns reisevaner. Skal vi tro SSB.no, så ligger Spania på ferietoppen blant nordmenn.
Andre land som er svært populære er Thailand, Hellas, Danmark og Kypros.
Felles for disse landene er at de er varmere enn Norge.
Men det finnes også de av oss som reiser for å oppleve andre matkulturer. Såkalte “kulinariske ferier” har økt i popularitet.
I denne artikkelen skal vi gå igjennom de fire hotteste byene ferier hvor du kan oppleve noe av den beste maten som finnes her i verden.
1. Taipei, Taiwan.
Tenk deg et mat-marked hvor det finnes 1000 forskjellige boder. Alle serverer hjemmelaget mat fra Asia.
Kan du tenke deg noe deiligere?
Ikke jeg heller.
Taipei er kjent for sine “night food markets”. Det vil si at man samles etter klokken 20:00 på kvelden – og spiser småretter fra forskjellige matboder. En Taiwansk spesialitet er flambert rødt kjøtt.
Min favoritt må sies å være stekte nudler i chili- og sesamsaus. Mmmmmmm.
2. New York, USA.
“Melting pot” er en ganske populær og presis beskrivelse på den amerikanske storbyen. Det er ikke et kallenavn som refererer direkte til mat.
Det handler om at det er mennesker fra mange ulike kulturer som er samlet i New York.
Og det er noe som skaper et stort antall muligheter for deg som ønsker å prøve ekte mat fra både kjente og litt mer eksotiske kulturer.
BusinessInsider.com kunne avsløre at i 2019 hadde New York hele 76 restauranter som har fått en Michelin-stjerne. Det er fryktelig sterkt.
I tillegg kan det nevnes at det går ganske billig fly fra Oslo til New York hver eneste uke.
3. Mexico City, Mexico.
Taco. Fajitas. Nachos. Dette er matretter du høyst sannsynlig kjenner igjen.
Nordmenns fredagsfavoritt stammer opprinnelig fra Mexico.
Og det er ikke noe bedre sted å prøve ekte taco enn i hovedstaden Mexico City.
PS! Hvis du er en av de som føler at koriander smaker såpe, så bør du ikke dra til Mexico på matopplevelse. De putter nemlig koriander i ALT – til og med i guacamolen!
4. København, Danmark
Det er så deilig å dra til København.
Billig fatøl, gode smørbrød og hyggelige dansker.
Det er ikke uten grunn at danskene har fått ordet “hygge” verdenskjent. De elsker å spise god mat og kose seg. Dette er noe man absolutt kan dra nytt av som nordmann i København.
Du forstår kanskje at du skal holde deg unna det turistifiserte området “Strøget”. Det aller beste er å spørre noen lokale helter om hvor de beste “bøffene” og “smørrebrødene” kan bestilles.
Hvis du ønsker å lese mer om matopplevelser rundt i verden, så anbefaler jeg sterkt kulinariskblogg.no . En flott blogg for oss som elsker mat!
Lik Dagensnytt på Facebook: