En mann er innlagt på sykehus med kritiske skader etter den voldsomme rekkehusbrannen i Bærum, opplyser politiet.

Av: NTB-Mathias Hagfors og Thomas Fure

ANNONSE

– Innledningsvis ble det vurdert til lettere skade, men denne har forverret seg og er nå vurdert til å være kritisk, opplyser operasjonsleder Øyvind Hammervold ved Oslo politidistrikt like etter klokka 14.

Brannmannskaper jobber med å få kontroll på rekkehusbrannen. Foto: Thomas Fure / NTB

Brannen i rekkehuset startet i en av boenhetene lørdag formiddag, men spredte seg raskt til resten av rekkehuset. Politiet sier alle de seks boenhetene er ødelagt i brannen.

– Alle leilighetene i rekken kommer til å gå med. Brannvesenet har trukket ut røykdykkerne sine av åpenbare grunner, opplyste politiets innsatsleder Tore Barstad til NTB i 12.30-tiden.

Flammene står gjennom taket på rekkehuset. Foto: Thomas Fure / NTB
Politiet oppfordrer beboere i nærheten om å lukke vinduer og dører på grunn av kraftig røykutvikling. Foto: Thomas Fure / NTB
Det brenner kraftig i et rekkehus i Sandvika i Bærum, og brannen har spredt seg til andre enheter i rekken. Foto: Thomas Fure / NTB

– Krevende slokkingsarbeid

Ifølge innsatsleder i brannvesenet, Mathias Ringen Drange, har det vært en krevende brann å håndtere.

– Det er krevende på grunn av dårlig branntetting mellom boenhetene, så vi får ganske rask brannspredning til hele rekka, forklarer han til NTB.

Brannvesenet har foretatt søk med røykdykkere inne i leilighetene, og sammen med politiet har de konkludert med at ingen personer er inne i boligene. Drange vil likevel ikke si med 100 prosent sikkerhet at det ikke befinner seg noen i leiligheten der brannen startet.

– Det er fordi leiligheten var såpass overtent som den var da vi kom fram til stedet, sier han

Bedt om å lukke vinduer

Det kommer til å pågå slukkeinnsats i området utover ettermiddagen, så nødetatene kommer til å ha tilstedeværelse. Flere boenheter er evakuert og beboerne ivaretas av kommunen, opplyser operasjonsleder Hammervold.

Naboer og andre beboere i nærheten ble bedt om å lukke vinduer og dører på grunn av den kraftige røykutviklingen. Det ble også sendt ut nødvarsel som ber beboere i nærliggende husrekker.

Verken politiet eller brannvesenet vil foreløpig si noe om årsak til brannen, men Barstad sier at det ikke er noen mistanke om at brannen var påsatt.

(©NTB)

ANNONSE